W sporcie speedrowerowym wyróżnia się dwie reprezentacje Polski:
- kadrę narodową seniorów z trenerem i kierownikiem reprezentacji oraz imiennie powołaną kadrą zawodniczą;
- kadrę narodową juniorów (zawodników do 18 roku życia) z trenerem i kierownikiem reprezentacji oraz imiennie powołaną kadrą zawodniczą. Ponadto w 2011 r., na cykl test meczy z Wielką Brytanią, powołano reprezentację kobiet.
W latach 2006 – 2014 trenerami kadry narodowej seniorów byli kolejno: Janusz Danek (2006 r.), Dariusz Wychodil (2007 r.), Karol Szymański (2008 r.), Marcin Szymański (2009 – 2010) i Maciej Laskowski (od 2011 r.)[18]. Z kolei selekcjonerem kadry narodowej juniorów, biorąc pod uwagę lata 2009 – 2014, był Marcin Puk[19].
Podczas Indywidualnych Mistrzostw Europy (IME) w 2006 r. w Wednesfield (Anglia) zwyciężył Damian Woźny. Z kolei w kategorii juniorów najlepiej wypadł Bartłomiej Parol (2. miejsce). Spory sukces Polacy osiągnęli w drużynie. W kategorii zarówno seniorów (skład drużyny: Przemysław Binkowski, Łukasz Jóźwiak, Łukasz Nowacki, Marcin Szymański i Tomasz Włodarczyk), jak i juniorów (skład zespołu: Piotr Banasiak, Marcin Kołata, Marcin Paradziński, Bartłomiej Parol i Artur Poprawski) – zajęli 1. miejsce[20].
W 2007 r. podczas rozgrywanych w Częstochowie Drużynowych Mistrzostw Świata (DMŚ) Polacy zajęli 1. miejsce. Skład zwycięskiej drużyny tworzyli: Robert Bedra, Maciej Ganczarek, Łukasz Nowacki, Marcin Szymański i Tomasz Włodarczyk. Polscy speedrowerzyści osiągnęli też sukces w Mistrzostwach Świata Par (1. miejsce – Marcin Szymański, Maciej Ganczarek, Rafał Duliński). Z kolei w DMŚ Juniorów – rozgrywanych w Poole (Anglia) – zajęli 2. miejsce. Natomiast w Mistrzostwach Świata Par Juniorów wywalczyli 1. miejsce (egzekwo z Anglikami)[21].
Rok później (w 2008 r.) reprezentacja Polski zajęła w DME w Rawiczu 1. miejsce (skład reprezentacji: Robert Bedra, Maciej Ganczarek, Łukasz Nowacki, Artur Poprawski i Marcin Szymański). Podobnie na najwyższym stopniu podium Polacy stanęli w DME Juniorów, które zorganizowano w 2008 r. w Ostrowie Wlkp. (skład drużyny: Piotr Banasiak, Dariusz Bierniewicz, Patryk Jakubczak, Marcin Kołata, Damian Pacholczyk i Michał Rodzeń)[22].
Na przełomie lutego/marca 2009 r. reprezentanci Polski w speedrowerze wzięli udział w Indywidualnych Mistrzostwach Świata (IMŚ) i DMŚ. Zorganizowano je w Australii (Adelajda). Spośród Polaków na podium w IMŚ stanął wyłącznie Łukasz Nowacki. Zajął 3. miejsce. Z kolei w DMŚ reprezentacja Polski zajęła 2. miejsce (skład drużyny: Marcin Szymański, Maciej Ganczarek, Łukasz Nowacki, Rafał Duliński i Marcin Paradziński). Natomiast na najwyższym stopniu podium Polacy stanęli w Mistrzostwach Świata Par (Marcin Szymański, Maciej Ganczarek i Łukasz Nowacki) i w Mistrzostwach Świata Drużyn Klubowych (zwyciężył LKS Szawer Leszno)[23].
W dniach 23-25 lipca 2010 r. rozegrano w Polsce IME i DME. Polacy podczas tych mistrzostw osiągnęli niebywały sukces. W IME zajęli pierwsze trzy miejsca: Marcin Paradziński (1. miejsce), Maciej Ganczarek (2.) i Marcin Szymański (3.). Z kolei w IME Juniorów zwyciężył Sebastian Morawiak. Na 2. miejscu uplasował się Szymon Kowalczyk, a na 4. – Patryk Piechota. Natomiast w DME reprezentacja Polski zajęła 1. miejsce. Podobnie juniorzy stanęli na najwyższym stopniu podium[24].
Po upływie dwóch lat (w dniach 17-25 kwietnia 2011 r.) ponownie zorganizowano IMŚ i DMŚ. Gospodarzem było miasto Edenton (USA). W IMŚ na podium stanęło dwóch reprezentantów Polski: Łukasz Nowacki (1. miejsce) i Rafał Duliński (2.). Na dalszych pozycjach uplasowali się: Przemysław Binkowski (5.), Marcin Paradziński (10.), Patryk Piechota (11.) i Paweł Cegielski (15.). Natomiast w IMŚ Juniorów 2. miejsce zajął Patryk Piechota. Na najniższym stopniu podium Polacy stanęli w DMŚ (skład drużyny: Łukasz Nowacki, Przemysław Binkowski, Rafał Duliński, Marcin Paradziński i Paweł Cegielski). Polacy stanęli na podium również w Mistrzostwach Świata Par (2. miejsce – Łukasz Nowacki, Przemysław Binkowski i Marcin Paradziński) i w Mistrzostwach Świata Par Juniorów (3. miejsce – samotnie Patryk Piechota)[25].
W dniach 3-5 sierpnia 2012 r. reprezentacje Polski seniorów i juniorów wystartowały w Mistrzostwach Europy w Anglii. W IME podium wywalczyło dwóch Polaków. Na najwyższym stopniu podium stanął Marcin Szymański, a na najniższym – Łukasz Nowacki. Na dalszych pozycjach uplasowali się: Maciej Ganczarek (6.), Marcin Paradziński (7.), Radosław Handke (8.), Dominik Rycharski (9.), Marek Pronobis (12.), Daniel Ordon (13.) i Paweł Cegielski (16.). Pozostali zawodnicy startujący w Mistrzostwach Europy odpadli z rywalizacji we wcześniejszych eliminacjach, bądź półfinałach. Z kolei w DME reprezentacja Polski w składzie: Maciej Ganczarek, Radosław Handke, Łukasz Nowacki, Marcin Paradziński, Marcin Szymański zdobyła srebrny medal. Polacy podczas tych mistrzostw zdobyli również medale w kategorii juniorów. W IME Juniorów 2. miejsce zajął Patryk Piechota (startował w finale z pozycji rezerwowego), a na 3. uplasował się Sebastian Paruzel. Poza podium znaleźli się: Bartosz Grabowski (4.), Arkadiusz Szymański (8.), Łukasz Marchlewski (10.), Eryk Misior (12.), Karol Krajewski (13.), Adam Bożejewicz (15.) i Kamil Naskręt (17.). Inni zawodnicy startujący w IME Juniorów odpadli z rywalizacji we wcześniejszych eliminacjach, bądź półfinałach. Ogromnym sukcesem zakończyły się DME Juniorów. Reprezentacja Polski w składzie: Adam Bożejewicz, Bartosz Grabowski, Łukasz Marchlewski, Patryk Piechota i Arkadiusz Szymański zdobyła złoty medal. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że po raz pierwszy rozegrane zostały IME Kobiet. Spośród Polek najlepiej poradziła sobie Sandra Tamborska. Zajęła 3 miejsce. Z kolei na 10. miejscu uplasowała się Żaneta Siemianowska[26].
W 2013 r. – podczas IMŚ i DMŚ rozgrywanych w Australii – reprezentacja Polski osiągnęła ogromny sukces. W Mistrzostwach Świata Par Juniorów (skład drużyny: Arkadiusz Szymański, Michał Sassek i Bartosz Grabowski), jak i w Mistrzostwach Świata Par Seniorów (Marcin Szymański, Przemysław Binkowski i Łukasz Nowacki) Polacy nie mieli sobie równych. Obie reprezentacje zajęły 1. miejsce. Podobnie na najwyższym stopniu podium reprezentacja Polski, w kategorii juniorów i seniorów, stanęła w DMŚ. W kategorii juniorów wystartowali: Michał Sassek, Łukasz Marchlewski, Adam Bożejewicz, Arkadiusz Szymański, Bartosz Grabowski; a w kategorii seniorów: Łukasz Nowacki, Marcin Szymański, Maciej Ganczarek, Marcin Kołata, Bartosz Grabowski. W IMŚ Kobiet 3. miejsce wywalczyła Sandra Tamborska. Z kolei w IMŚ Juniorów Polacy zdobyli pierwsze trzy miejsca: Bartosz Grabowski (1. miejsce), Arkadiusz Szymański (2.) i Łukasz Marchlewski (3.). Poza podium uplasowali się Adam Bożejewicz (4. miejsce) i Michał Sassek (8.). Nieco gorzej wypadli seniorzy. Na podium stanął jedynie Marcin Szymański (zdobył złoty medal). Polacy w 2013 r. odnieśli też sukces w zorganizowanych w Anglii test meczach Wielka Brytania – Polska. Mecz nr 1 (Exeter; 25 lipca) zwyciężyła reprezentacja Wielkiej Brytanii (93:85), ale dwa pozostałe mecze wygrali Polacy: mecz nr 2 (Newport; 26 lipca) – 82:96 dla Polski i mecz nr 3 (Poole; 27 lipca) – 87: 90 dla Polski[27].
——————————————————
[18] Relacja pisemna Macieja Laskowskiego…
[19] W latach 2006 – 2008 trenera dla kadry juniorów często powoływano tylko na dane zawody rangi mistrzowskiej. Według relacji pisemnej Euzebiusza Szudry był nim Dariusz Wychodil.
[20] Relacja pisemna Euzebiusza Szudry z dnia 20 czerwca 2015 r.
[21] Tamże.
[22] Tamże.
[23] SAPFKSwB, Sprawozdanie merytoryczne z działalności Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych za okres 2009 – 2011, s. 3.
[24] Tamże, s. 4.
[25] Tamże.
[26] SAPFKSwB, Sprawozdanie merytoryczne z działalności Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych za 2012 rok, b. pag.
[27] SAPFKSwB, Sprawozdanie merytoryczne z działalności Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych za 2013 rok, s. 3-4.