Fundusze na działalność PFKS w omawianym okresie pochodziły m. in. z następujących źródeł: wpisowe i składki członkowskie, dochody z imprez, darowizny, dochody z ofiarności publicznej oraz wpływy z działalności gospodarczej. Z kolei kluby większą część swoich budżetów opierały o dotacje samorządowe, jak również o „datki” od swoich sponsorów/darczyńców[6]. Warto nadmienić, że w zakresie pozyskiwania środków z budżetu państwa było niezwykle trudno z uwagi na brak związku sportowego. Pomimo to niektóre wnioski, które składano do Ministerstwa Sportu i Turystyki (MSiT), uzyskiwały akceptację. W 2009 r. pozyskano środki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na szkolenie i przygotowanie zawodników do 23 roku życia do udziału w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym w 2009 r. oraz na realizację zadań w zakresie przygotowania i udziału w Mistrzostwach Europy w speedrowerze kadr narodowych w 2010 r. Kolejny wniosek przygotowano w 2010 r. Celem było pozyskanie środków na przygotowanie reprezentacji Polski do Mistrzostw Europy w 2012 r. Z uwagi na brak środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, PFKS w I połowie 2011 r. nie otrzymała dotacji na pokrycie kosztów realizacji zadania w zakresie udziału reprezentacji w Mistrzostwach Świata, ale uzyskano dofinansowanie w II połowie 2011 r. na przygotowanie reprezentacji do 23 roku życia do Mistrzostw Europy w 2012 r. W zakresie uzyskanej dotacji zrealizowano też w 2011 r. konsultacje w ramach test meczy Polska – Wielka Brytania kobiet i mężczyzn oraz przeprowadzono zgrupowanie zimowe[7]. Dotację z MSiT Federacja uzyskała również w 2012 r., ale w kolejnych latach (2013 – 2014) wnioski składane przez PFKS nie uzyskały akceptacji, ponieważ MSiT nie uwzględniło możliwości finansowania sportów nieolimpijskich[8].
W latach 2009 – 2011 Zarząd PFKS powołał Centralne Kolegium Sędziów (CKS) i Komisję ds. marketingu sportu speedrowerowego, która miała w swoim zakresie m. in. propagowanie i promocję sportu speedrowerowego. Z kolei CKS zajmowało się głównie wyznaczaniem sędziów i obserwatorów do obsługi zawodów ogólnopolskich (finałowych), zawodów o Drużynowe Mistrzostwo Polski Ekstraligi, Mistrzostwa Europy w 2010 r. i na każde żądanie innych zawodów zgodnie z Regulaminem Sportu Speedrowerowego. Na uwagę zasługuje również fakt, że CKS było ciałem merytorycznie niezależnym, które organizacyjnie podlegało wiceprezesowi ds. sportowych[9].
W działalności PFKS ciekawą inicjatywą było przeprowadzanie konsultacji dla kadr narodowych. W 2009 r. zorganizowano dwie konsultacje – w Lesznie (19-20 wrzesień) i w Toruniu (17 październik), a rok później (2010 r.) – cztery (Zielona Góra – 8 maj; Kalety – 5 czerwiec; Bydgoszcz – 3 lipiec i Toruń – 4 lipiec)[10]. W latach 2012 – 2013, ze względu na brak środków finansowych, nie przeprowadzono konsultacji dla kadr narodowych. Natomiast w 2014 r. przeprowadzono jedną konsultację[11].
W 2009 r. po raz pierwszy w historii polskiego sportu speedrowerowego zorganizowano zimowe ogólno – przygotowawcze zgrupowanie kadry narodowej zawodników do 23 roku życia. Odbyło się ono w miejscowości Suche k/Zakopanego. W zgrupowaniu, które zorganizowano w dniach 14 – 20 grudnia 2009 r. uczestniczyło 18 zawodników. Podobne zgrupowanie, w tych samych dniach i tym samym miejscu, zorganizowano w 2011 r.[12] Z kolei w 2010 r. – po raz pierwszy – przeprowadzono kurs instruktora speedrowera. Do organizacji kursu przyczynili się: Arkadiusz Słysz (jako kierownik kursu i wykładowca) oraz jako wykładowcy: Janusz Bąk, Łukasz Bazelak, Maciej Laskowski, Andrzej Smuczyński, Wojciech Smuczyński i Euzebiusz Szudra[13].
Do najbardziej prestiżowych zawodów (szczebel ogólnopolski), w których startowali speedrowerzyści, należały: Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Par Klubowych oraz Indywidualny i Drużynowy Puchar Polski. Z kolei na szczeblu okręgu[14] organizowane były Indywidualne Mistrzostwa Okręgu (stanowiły eliminację do Indywidualnych Mistrzostw Polski) i Drużynowe Mistrzostwa Okręgu (drużyny chcące startować w Drużynowych Mistrzostwach Polski musiały wziąć w nich udział) oraz Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Okręgu Juniorów (rozgrywane w formie rund) stanowiły eliminacje do Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Zawody te organizowano we wszystkich okręgach. Natomiast inne rozgrywki (np. Mistrzostwa Okręgu Par Klubowych oraz Indywidualny i Drużynowy Puchar Okręgu) przeprowadzano według potrzeb i priorytetów. Wszystkie zawody; zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i okręgu; rozgrywane były w różnych kategoriach wiekowych (senior, junior, kadet i młodzik[15]). Warto też nadmienić, że w 2011 r. odbyły się pierwsze oficjalne zawody w kategorii weteran (powyżej 39 lat). Podobnie w tym samym roku przeprowadzono rywalizację w kategorii młodzieżowiec (do 23 lat)[16].
Tabela 1. Udział klubów speedrowerowych w Drużynowych Mistrzostwach Polski w latach 2006 – 2014[17]
* w 2011 r. SPR Rybnicka Kuźnia Rybnik i LKS Strażak Mikołów wystawiły wspólną reprezentację pod nazwą: SPR RK Strażak Mikołów
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych uzyskanych od Macieja Laskowskiego i Artura Pisarka
——————————————————
[6] Statut Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych, s. 15.
[7] Składnica Akt Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych w Bydgoszczy (dalej: SAPFKSwB), Sprawozdanie merytoryczne z działalności Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych za okres 2009 – 2011, s. 2.
[8] SAPFKSwB, Sprawozdanie merytoryczne z działalności Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych za okres 2012 – 2014, b. pag.
[9] SAPFKSwB, Sprawozdanie merytoryczne z działalności Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych za okres 2009 – 2011, s. 4.
[10] Tamże, s. 3.
[11] SAPFKSwB, Sprawozdanie merytoryczne z działalności Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych za okres 2012 – 2014, b. pag.
[12] SAPFKSwB, Sprawozdanie merytoryczne z działalności Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych za okres 2009 – 2011, s. 3-4.
[13] Tamże, s. 5.
[14] Istniały trzy okręgi: Północny, Zachodni (wcześniej Centralny) i Południowy.
[15] Kategorie wiekowe: młodzik – zawodnik w wieku do 14 lat, kadet – zawodnik w wieku do 16 lat, junior – zawodnik w wieku do 18 lat i senior – zawodnik w wieku powyżej 23 lat. Zob. Regulamin Sportu Speedrowerowego, s. 3.
[16] Relacja pisemna Macieja Laskowskiego…
[17] W latach 2006 – 2010 uwzględniono kluby startujące w Drużynowych Mistrzostwach Polski Extraligi i Drużynowych Mistrzostwach Polski I ligi, a od 2011 r. Drużynowe Mistrzostwa Polski rozgrywane były w formie ligowej bez podziału na klasy rozgrywkowe (brały w nich udział kluby, które się zgłosiły).