Polska Federacja Klubów Speedrowerowych znalazła rozwiązanie na problem związany z licencjami zawodniczymi. By temu zaradzić, wykorzystane zostaną możliwości techniczne. O co chodzi dokładnie?
Oto treść komunikatu Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych
Otóż licencje będą roczne (obowiązujące na dany sezon rozgrywkowy) i będą … „się robiły same” – czyt. kluby we własnym zakresie je wydrukują.
Technicznie będzie to wyglądało tak, że do szablonu zgłoszeniowego zostanie dołożony arkusz pn. licencje zawodnicze (prace nad jego stworzeniem dobiegają końca). Poszczególne dane będą się tam kopiowały, podobnie jak kopiują się na publicznie udostępniany arkusz „karta klubu”.
Sama instrukcja wydruku też zostanie podana – należy wybrać odpowiednie opcje (niektóre niespotykane w innych popularnych arkuszach).Oczywiście w związku z takim rozwiązaniem pojawia się kilka ALE – dlatego ta informacja z tak dużym wyprzedzeniem, żeby później nie było niedomówień, że ktoś ma jakieś zaległości w tym temacie.
Licencja będzie nieważna, jeśli zabraknie na niej kilku danych zawodnika (informacja o nieważności licencji jest na niej umieszczona) wpisywanych w arkusz „kompletne dane zawodników”:
Imienia i nazwiska zawodnika.
Adresu i numeru PESEL zawodnika – dotychczas nie wszystkie kluby się wywiązywały z tego obowiązku, teraz nie będą miały wyjścia, żeby te dane od zawodników wyciągnąć i wpisać w arkusz.
Numeru licencji. I tu należy się większe omówienie tematu.Zawodnicy, których licencje zostały wydane za czasów poprzedniego prowadzącego BA (wtedy jako BSO), a więc do połowy stycznia 2009, powinni swoje licencje znaleźć i ich numery podać klubom, by te, te numery wpisały.
W styczniu 2009 powstała komisja licencyjna, która licencje wydawała. Ponieważ było to częściowo poza BA powstały braki i niedomówienia, które w tym momencie zaczynamy wyjaśniać. BA dysponuje listą „wydanych” przez ową komisję licencji. BA nie jest w stanie stwierdzić ani sprawdzić (a wobec niniejszych możliwości technicznych nie będzie tego robić) ile licencji z tej listy zostało faktycznie wydanych i dostarczonych, a ilu zostały tylko przyznane numery. Niniejszym udostępnia się ową listę (jeśli ktoś uważa, że są tam jakieś braki – czyt. złożyłem wniosek a nie dostałem licencji lub nie ma mnie na podanej liście – niech te braki zgłasza bezpośrednio do BA).
LISTA LICENCJI ZAWODNICZYCH WYDANYCH OD STYCZNIA 2009 – UWAGA! na liście, przy nazwiskach zawodników są kluby WNIOSKUJĄCE o wydanie licencji, więc niektóre mogą być różne od aktualnych klubów zawodników, ale to nie ma w tej chwili znaczenia.
Wobec takiego ujęcia tematu zmianie ulegnie brzmienia jednego z punktów aneksu do RSS na dany rok (od 2016 w każdym kolejnym) – tego, który mówi o opłacie za wydanie licencji => będzie – formalne nadanie numeru licencji. Formalne znaczenie tego kroku się nie zmienia – nadanie numeru licencji jest jednoznaczne z wpisaniem zawodnika do ewidencji PFKS (odpada druk licencji przez PFKS – przechodzi to na kluby).
Jeżeli są zawodnicy, którzy nigdy licencji nie posiadali (wyłączając tych z podanej listy) powinni jak najszybciej złożyć wnioski o nadanie numeru licencji i uiścić regulaminową opłatę – ta pozostaje bez zmian i wynosi 15 PLN. Wszystkie nowe numery licencji, niezależnie od ich obowiązkowego wpisywania do arkuszy zostaną dopisane do ww. listy, a ta będzie na stałe dostępna (gdzieś podlinkowana).