Koniec wieku juniora to ciężki okres nie tylko dla żużlowców, ale także dla speedrowerowców. Zawodnikom po ukończeniu osiemnastego roku życia odpada wiele startów, zarówno rangi okręgowej jak i krajowej. Każdy chciałby jednak sezon w gronie młodzieżowców rozpocząć jak Bartosz Grabowski, który został Indywidualnym Mistrzem Świata.
Kogo od przyszłego roku nie będziemy oglądać na pozycjach juniorskich?
Ostatni rok w gronie juniorów bardzo często ma wpływ m.in. na obecność danego zawodnika w drużynie ekstraligowej. Nic więc dziwnego, że wielu zawodników bardzo ambitnie podchodzi do swoich obowiązków. Są też jednak tacy, którzy odpuszczają i zadowoli ich miejsce w składzie pierwszoligowym. Niestety, także i tam nie zawsze udaje im się załapać do meczowej dziesiątki. Status „młodzieżowiec” obowiązuje zawodników, którzy rozpoczęli dziewiętnasty rok życia (liczymy oczywiście rocznikowo) i nie ukończyli dwudziestego trzeciego roku życia. Patrząc realnie na nazwiska zawodników, dla których sezon 2015 ostatnim w gronie juniorów łatwo zauważyć, że zdecydowanej większości będzie ciężko wybić się i utrzymać miejsce w składzie na Drużynowe Mistrzostwa Polski. Formacje seniorskie są często bardzo silne, nie można wykluczyć także tego, że zespoły wspomogą się obcokrajowcami.
W sezonie 2016 starty w gronie młodzieżowców rozpocznie piętnastu zawodników. Spośród wszystkich drużyn zgłoszonych do rozgrywek w kończącym się roku, tylko: LKS Strażak Mikołów, Mustang Żołędowo i ZKS Zielona Góra nie stracą żadnego juniora. W pozostałych klubach muszą liczyć się z opuszczeniem formacji do lat 18 przez jednego, dwóch, a w niektórych zespołach nawet trzech zawodników.
O zdecydowanie największych „stratach” mogą mówić w Lesznie, Świętochłowicach i Kaletach. Ci pierwsi stracą Michała Sasska na pozycji juniora czyli aktualnego Indywidualnego Wicemistrza Świata do lat 18. Wśród świętochłowiczan do młodzieżowców dołącza zdecydowany lider MKS-u Motokris Śląsk – Dawid Bas. TPD Kalety będą musiały zaś łatać lukę po Mateuszu Pęcherzu, Indywidualnym Mistrzu Śląska Juniorów i Krzysztofie Podzimskim. W Bydgoszczy natomiast wiek juniora kończy Łukasz Szpajda, który miniony sezon spędził jednak w ekstraligowym TSŻ-cie Toruń. „Na papierze”, wymieniona szóstka zawodników nie powinna mieć problemów, by znaleźć się w meczowym składzie Drużynowych Mistrzostw Polski. Ich pozostali koledzy mogą mieć jednak kłopoty.
Oni w sezonie 2016 rozpoczną starty w gronie młodzieżowców:
Rif Włodarczyk (PKS Wiraż Rowery Burghardt Ostrów Wlkp.)
Bartłomiej Kowalczyk (PKS Wiraż Rowery Burghardt Ostrów Wlkp.)
Damian Natoński (Lwy Unimot Częstochowa)
Jakub Ordon (Lwy Unimot Częstochowa)
Łukasz Szpajda (TSŻ Toruń/BTS „S” Bydgoszcz)
Michał Sassek (LKS Szawer Leszno)
Konrad Tonkiewicz (LKS Szawer Leszno)
Krystian Ławniczak (LKS Szawer Leszno)
Dawid Bas (MKS Motokris Śląsk Świętochłowice)
Szymon Tomczak (BTS „S” Bydgoszcz)
Mateusz Pęcherz (TPD Kalety)
Krzysztof Podzimski (TPD Kalety)
Łukasz Rojek (SPR Rybnicka Kuźnia Rybnik)
Bartosz Kolarczyk (SPR Rybnicka Kuźnia Rybnik)
Łukasz Kubicki (SPR Rybnicka Kuźnia Rybnik)